ایران به ترمینال کفش خاورمیانه تبدیل شود!

0
261
محمد-عرب،-رئیس-هیئت‌مدیره-شرکت-شیماکفش.

 

محمد عرب، رئیس هیئت‌مدیره شرکت شیماکفش گفت: با طرحی جامع از طرف متخصصین کشور و با داشتن دانش و زیرساخت‌ها مواد اولیه و نیروهای کار متخصص می توان ایران را به “ترمینال کفشی خاورمیانه” جهت تولید و صادرات تبدیل کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی شب سه‌شنبه 1398/08/28 در دیدار 2500 نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کردند: کار و راهبرد اساسی «مصون‌سازی اقتصاد از آسیب تحریمها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده‌ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع میکنم.

در ابتدای این دیدار و پیش از سخنان رهبر انقلاب، چند تن از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، دیدگاه‌های خود را بیان کردند. یکی از این افراد آقای محمد عرب، رئیس هیئت‌مدیره شرکت شیماکفش بود که سخنان وی به شرح زیر است:

“محضر مقام معظّم رهبری و خادمین عرصه‌ی کار و تولید عرض ادب و احترام دارم. اینجانب محمد عرب مدیر گروه صنعتی شیماکفش به عنوان زنجیره‌ی تأمین با تولید هشت میلیون زوج انواع کفشهای کشاورزی،‌ ورزشی،‌ چرمی و پوتینهای نظامی از دهه‌ی 60 آغاز بکار نموده و درحال حاضر بیش از 1000 نفر نیروی کار در بخش تولید به صورت مستقیم و بالغ بر 5000 نفر غیرمستقیم ایجاد اشتغال نموده‌ایم و هم‌اکنون از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کفش کشور هستیم. و از این بابت خداوند متعال را سپاسگزارم که این نعمت را به مجموعه‌ی ما عطا کرد و هیچ نعمتی را بالاتر از این نمیدانم.

 حضار محترم! کفش در سلامت جامعه و کاهش هزینه‌های درمانی نقش بسزایی داشته، به نحوی میتوان گفت که جزو صنایع استراتژیک میباشد. این شرکت در طول سه دهه فعالیت سعی نموده نسبت به بومی‌سازی و دانش‌بنیان کردن آن اقدام لازم را مأمور و از طرفی با تکمیل زنجیره‌ی تأمین شامل: رویه، قالب، زیره‌ی کفش و مواد اولیه‌ی آن که همگی از جمله نقش بسزایی در سلامت پا میباشد را ایفا نماید. همواره تلاش نموده‌ایم تولیداتمان را از لحاظ قیمت و مدل، پاسخگوی نیاز تمام اقشار جامعه با سلایق متفاوت باشیم. رویه‌ی کفش به سه نوع تولید میشود که شامل: چرم طبیعی، چرم مصنوعی و پارچه، تقسیم میگردد که خوشبختانه کشورمان در هر سه نوع پیشرفتهای بسزایی داشته که در اینجا به اختصار در خصوص چرم مصنوعی حضورتان گزارشی ارائه مینمایم.

تا قبل از سال 1390 چرم مصنوعی به وفور از سایر کشورهای جهان وارد میشد که با اهتمام همکاران اقدام به تولید داخلی نموده‌ایم و در دو سال اخیر صادرات آن به کشورهای دیگر آغاز گردیده است. اکنون تولیدات چرم مصنوعی ارتقاء یافته و در این شرایط حساس، تولیدکنندگان را با سلایق مختلف در صنایع مختلف ازجمله کفش و کیف، اتومبیل و مبلمان یاری میکند. همچنین با استفاده از پارچه در تهیه‌ی چرم مصنوعی به رونق در صنایع نساجی در شرایط رکود کمک فراوانی شده است. ایران از جمله معدود کشورهایی [است] که خود تولیدکننده‌ی پی‌وی‌سی و همچنین روغنهای دی‌اُ‌پی و دی‌اُتی‌پی و دی‌اُ‌ا میباشد که همگی مواد اولیه‌ی تشکیل‌دهنده‌ی چرم مصنوعی بوده و با رونق دادن به این صنعت از خام‌فروشی مواد مذکور جلوگیری شده است. همچنین در مورد مواد اولیه‌ی تولید زیره‌ی کفش خوشبختانه با راه‌اندازی پتروشیمی کارون به دست متخصصین بی‌ادعای داخلی که محصول ام‌دی‌آی کفش را تولید نموده‌اند که در اینجا جا دارد از تمامی آنها تشکر نمایم، توانسته‌ایم محصول پیورتان کفش را به‌طور کامل در کشور ظرف مدت دو سال گذشته راه‌اندازی کرده و از خروج میلیونها دلار ارز جلوگیری نماییم که از این بابت نیز هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و خداوند متعال را شاکریم.

تمامی صنایع کشور دارای قابلیت پیشرفت و ارتقاء میباشند اما این مهم در صورتی میّسر است که مشکلات آنان در زمینه‌های متعدد رفع و رجوع شود که صنعت کفش نیز از این موضوع مستثنا نمیباشد که به استحضار پاره‌ای از این مشکلات را حضورتان عرض مینمایم:

تسهیل قوانین تولید در قالب بازنگری در قوانین مربوط به سالهای گذشته، از جمله قوانینی که مربوط به سال 1346 میباشد و اکنون برای کارآفرینان دژی غیرقابل عبور است.

دو، جلوگیری از صدور بخشنامه‌های غیرکارشناسی و پیاپی و ضدونقیض که باعث میگردد تا تولیدکنندگان وقت و فکر خود را صرف و درک آنان نمایند تا تولید.

سه، استفاده از تجهیزات و نظرات افراد موفق و کارآزموده در مراکز تصمیم‌گیری و بکارگیری نظرات آنها؛

چهار، جلوگیری از دخالتهای مستقیم و یا غیرمستقیم سازمانها یا نهادهای غیرمرتبط؛

پنج، با عنایت به وضعیت مهم اشتغال باید تدبیری اندیشید تا تولیدکنندگان با اطمینان خاطر نسبت به جذب نیروی کار اهتمام ورزد؛

شش، با توجه به اینکه صنعت کفش مقام چهارم در اشتغال {کفش را} را دارا میباشد و تولید آن فصلی و تابع مستقیمی از مد میباشد، پیشنهاد میشود کارگروهی متشکل از صاحبان صنایع و مسئولین ذی‌ربط تصمیم‌گیرنده که بتوانند این صنعت را در مسیر صحیح راهبری نمایند تشکیل شود تا پاسخگوی تمام نیازهای داخلی بوده و همچنین افزایش صادرات در بازارهای هدف را شاهد باشیم؛

و اما آخرین درخواستی که میتواند به عنوان یک یادگار در سالی که از طرف مقام معظّم رهبری به نام رونق تولید نامگذاری گردیده است پیشنهاد میکنم صنعت کفش که دارای قطب‌های فعال و مهمّی در استانهای مختلف مانند تهران، تبریز، کرمانشاه، زنجان، قزوین، قم و مشهد میباشد، خواهشمند است دستور فرمایید با ارائه‌ی طرحی جامع از طرف متخصصین کشور عزیزمان ایران با داشتن دانش و زیرساخت‌ها مواد اولیه و نیروهای کار متخصص ایران را به ترمینال کفشی خاورمیانه جهت تولید و صادرات تبدیل نماییم که در این صورت میتوانیم با حضور رقبا سهم بیشتری در بازار کشورهای هم‌جوار و دوردست داشته باشیم.”

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید