زبان تجمل

0
237

در عرض 100 سال راهی طولانی را پیموده‌ایم. از یک مسیر و یک مسافر اول ژانویه 1914 رسیده‌ایم به صنعتی در خدمت 50 هزار مسیر و بیش از 3.3 میلیارد مسافر در سال گذشته. رشد بازار سفر هوایی جهان را از هم اکنون تا سال 2020 سالی 5 درصد پیش‌بینی کرده‌اند و به گزارش انجمن بین‌المللی ترابری هوایی(یاتا) ارزش این صنعت جهانی را برای امسال 2.4 تریلیون دلار پیش‌بینی کرده‌اند.
خبر خوش برای دباغی‌هایی که برای بخش هوانوردی کار می‌کنند این است که کاربری چرم در تودوزی‌ها همچنان تداوم خواهد داشت زیرا شرکت‌های هواپیمایی راه‌هایی برای جذب مسافر و متمایزسازی خدمات خود پیدا کرده‌اند. چرم هم به لحاظ زیبایی هم به لحاظ خواص فیزیکی مزیت‌هایی دارد و دباغی‌ها در تکاپوی آن هستند تا تولیداتی به دست دهند که هم نرم باشد و هم به لحاظ فنی پیشرفته باشد. دوام و شیکی چرم آن را به گزینه‌ای مهم تبدیل کرده است.
آدریان بری، مؤسس گروه انگلیسی فکتوری‌دیزاین که بریتیش ایرویز و آیر لینگوس را در میان مشتریان خود دارد می‌گوید:«چرم از چشم مسافران محصولی ممتاز است و صندلی‌های چرمی شیک هواپیما را پس از پرواز از یاد نخواهند برد به شرطی که در جای درستی از هواپیما به کار رفته باشد. معتقدم چرم همچنان حضوری قوی در هواپیما خواهد داشت.»
شرکت‌های هواپیمایی باید همچنین در برابر نگرش متغیر مصرف‌کنندگان به شیکی و تجمل واکنش داشته باشند. رشد درآمدها سبب شده است تا خدمات و محصولات تجملی به طور فزاینده‌ای در وسع مردم باشند. بخش‌های درجه 2 حالت پیشرفته‌تری پیدا می‌کنند.

طرح پیشتاز در جهان
طراحان که محدودیت‌های فنی، فضا و وزن دست‌شان را بسته است به ندرت دست‌شان در تغییر دادن ریشه‌ای فضای داخلی هواپیما باز بوده است و میل نداشته‌اند از مسیر مطمئن خارج شوند. اما شرکت هواپیمایی اتحاد برای متمایزسازی خود ایجاد تغییرات اساسی در هواپیماهای 787، ای‌380 و ای‌350 طی شش سال را به دست گرفت.
این طرح را به سه موسسه‌ لندنی به نام‌های فکتوری‌دیزاین، آکومن دیزاین و آنر برندینگ سپردند و کنسرسیومی به نام کنسرسیوم طراحی اتحاد (ای‌دی‌سی) شکل گرفت. طراحی عناصر درون هواپیما در تمام بخش‌ها به فکتوری‌دیزاین، طراحی صندلی‌ها به آکومن و هماهنگی‌ها طرح و ارتباط‌گیری با اتحاد به آنربرندینگ سپرده شد.
آنتونی هارکاپ طراح ارشد آکومن می‌گوید: «شش سال کار توان‌فرسا بود و اکنون برای اولین بار فرصت حرف زدن در باره‌ آن را یافته‌ام. چرم یکی از غنابخش‌ترین اجزای کار بود. سه سال تمام با جیووانی مشینی مدیر طرح‌های پلترونا فراو کار کردم تا راهبردی مفصل و کلی‌نگر تدوین کنیم. گروه پلترونا فراو در طراحی مبلمان‌های ممتاز و تودوزی کشتی‌ها تخصص دارند. در واقع همتا ندارند. استاد این کار هستند و کار کردن با آن‌ها به راستی جالب است.
اتحاد دوست داشت هر 10 هواپیما مثل هتل‌های شیک بشوند به همین دلیل از سه رنگ مختلف چرم استفاده شد: قهوه‌ای، شکلاتی و جگری. هر کدام هم فرش متناسبی دارند که 120 ساعت نفر صرف بافتن آن‌ها شده است و میزهای چوبی زیبایی هم در آن‌ها گذاشته‌اند. این شرکت هواپیمایی خاورمیانه‌ای مشتریان ممتازی دارد و متناسب با آن‌ها از مواد ممتاز برای درون‌آرایی هواپیماها استفاده کرده است. این مسافران هم در تودوزی ماشین‌های پورشه یا مازراتی‌شان یا در خانه‌های‌شان نیز با چرم مرغوب سر و کار دارند.

دشواری ریزه‌کاری‌ها
هارکاپ و گروه آکومن کاناپه‌ها و تخت‌های چرمی مناسب محیط‌های مسکونی طراحی کردند و برای آن که قطعات بزرگ چرم خیلی ساده جلوه نکنند ریزه‌کاری‌هایی به صورت سوراخ‌کاری و آرایه‌دوزی در آن‌ها به کار بردند. در این کار مبلمان‌های کلاسیک پلترونا و کار با طراحان نمونه‌ساز منبع الهام‌شان بود. میزان ریزه‌کای‌ها در حد مورد استفاده در تودوزی خودروهاست. چرم پلترونا را دباغی‌های ایتالیا تأمین می‌کنند و 2 تا 3 میلی‌متر ضخامت دارد اما حتی این چرم هم از پس آزمون آتش‌سوزی برنمی‌آمد و برای آن غلاف اولترالدر به کار بردند که ماده‌ای مصنوعی با پایه‌ پلی‌يورتان است. به همین دلیل انطباق رنگ‌ها دشوار شد و میزان روشنایی و زاویه‌ی دید اهمیت پیدا کرد.
هواپیماهای جدید 787 و ای‌380 شرکت اتحاد پارسال آمده شدند و از لحاظ طراحی‌ داخلی پرهزینه‌ترین هستند و جایزه‌های مختلفی از جمله جایزه‌ آورال وینر در مسابقات بین‌المللی طراحی لندن سال 2014 و جایزه‌ کابین بلور نمایشگاه اخیر تزئین داخلی هواپیما در هامبورگ (هم‌ارز اسکار برای صنعت هواپیمایی) را از آن خود کردند.
هارکاپ می‌گوید: «چرم همیشه جایگاه رفیعی در پروازهای درجه یک خواهد داشت زیرا مشتریان شیک‌پسند را مجذوب می‌کند. شرکت اتحاد هم از معیارهای سطح بالایی پیروی می‌کند. بنابراین تعجبی ندارد که به سراغ شیک‌ترین چرم‌ها بروند.»
ماتیو فیدیمور از فکتوری‌دیزاین می‌گوید چرم علاوه بر آن که جلوه‌های ممتازی دارد به خوبی پیام هر نام تجاری را منتقل می‌کند. شرکت هواپیمایی سنگاپور مشتری فکتوری‌دیزاین به طور گسترده‌ای از چرم در هواپیماهای خود استفاده می‌کند. البته دباغی‌ها باید بیش‌تر کار کنند تا راهکارهای بیشتری ارائه دهند. استفاده از بافت‌های برجسته، سوراخ‌کاری و رنگ کلید منطبق‌سازی چرم با نام تجاری شرکت‌های هواپیمایی است.
یکی از برجستگان حوزه‌ تولید چرم هواپیما شرکت پرون آیروسپیس ایالات متحده است که در سال 2000 تأسیس شد و از سراسر جهان کراست خریداری می‌کند و پس از رنگ‌آمیزی و ضدآتش‌سازی به چرم هواپیما تبدیل می‌کند. ویلیام پرون رئیس این شرکت می‌گوید: «شرکت‌های هواپیمایی بسیاری می‌خواهند نامی برای خود دست و پا کنند. درون هواپیما مثل ویترین است و نگاه مسافر را جذب می‌کند. بنابراین باید از رنگ، بافت و طرح به خوبی استفاده کرد».


هواپیمایی سنگاپور
بیش از 80 شرکت هواپیمایی از جمله دلتا، شرکت هواپیمایی عربستان، ایرفرانس و یونایتد مشتری انواع چرم‌های شرکت پرون هستند. یکی از ممتازترین محصولات این شرکت چرم الایت است که منطبق با نیازهای جت‌های سبک طراحی شده است. چرم آنیلینی اسکای‌لاین با رخ بافت‌دار سبک یکی دیگر از محصولات این شرکت است که دوام زیادی دارد. چرم بسیار سبک فیدرویت هم به رقم سبکی خیلی با دوام و محکم است. یکی از شرکت‌های هواپیمایی ایالات متحده با استفاده از این چرم سبک در تودوزی هواپیما به بیش از 15 میلیون دلار صرفه جویی در مصرف سوخت سالانه دست یافت. پرون چرمی مصنوعی به نام اندورالایت هم عرضه می‌کند.
محل استراحت در فرودگاه معروف به لم‌کده‌های درون فرودگاهی هم نقش مهمی در برجسته‌سازی نام تجاری دارد. مثلاً می‌توان از همان چرمی با جنس و رنگ مشابه مورد استفاده در هواپیما استفاده کرد. در واقع تجربه‌ سفر نباید دستخوش گسست شود.
منبع: world leather

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید