کاهش شدید تولید چرم

0
378
فناوری نانو در صنعت چرم

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که از بین ۲۸ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۷ کالا بین یک تا حدود ۲۲۹.۳ درصد افزایش داشته و بیشترین کاهش تولید مربوط به چرم بوده است.

به گزارش اخبار صنعت چرم و کفش به نقل از ایسنا، بر اساس این آمار در شش ماهه نخست امسال بیشترین افزایش تولید مربوط به الیاف اکریلیک است که با ۲۲۹.۳ درصد افزایش، تولید آن به ۲۵۰۰ تن رسیده است. کمترین افزایش تولید نیز مربوط به تراکتور با یک درصد افزایش تولید بوده است.

بعد از الیاف اکریلیک، بیشترین افزایش تولید مربوط به برخی اقلام لوازم خانگی، یعنی انواع تلویزیون و ماشین لباسشویی است که تولیدشان با ۸۴ و ۵۴.۵ درصد در شش ماهه اول امسال به ترتیب به ۵۹۰ هزار و ۵۰۰ دستگاه و ۴۵۴ هزار و ۱۰۰ دستگاه رسیده است. تولید این دو محصول در مدت مشابه سال گذشته ۳۲۰ هزار و ۹۰۰ دستگاه و ۲۹۳ هزار و ۹۰۰ دستگاه بوده است.

تولید یخچال و فریزر نیز در این مدت با افزایش ۳۷.۱ درصدی از ۶۷۱ هزار دستگاه در شش ماهه اول سال گذشته به ۹۱۹ هزار و ۶۰۰ دستگاه در مدت مشابه امسال رسیده است.

البته با وجود افزایش چشمگیر تولید لوازم خانگی در سال جاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم و اواخر شهریور ماه مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در پاسخ به چرایی این روند گفته بود که برخی آمارها نشان می‌دهد میزان تولید با میزان نصب در منازل تطابق ندارد. وقتی میزان نصب کمتر است یعنی یا کالا در انبارها مانده یا افرادی لوازم خانگی را خریدند و در گوشه منازل احتکار کرده‌اند.

همچنین کمباین، وانت و لاستیک خودرو کالاهایی هستند که در این مدت بیش از ۲۰ درصد افزایش تولید داشته‌اند و تولید آن‌ها با ۴۱.۳، ۳۹.۴ و ۲۹.۵ درصد افزایش نسبت به نیمه اول سال قبل به ۲۶۷ دستگاه، ۲۸ هزار و ۳۵۴ دستگاه و ۱۳۱ هزار و ۴۰۰ تن رسیده است.

در این میان تولید داروی انسانی که در بیشتر ماه‌های سال گذشته نسبت به سال ۹۷ بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشت، در شش ماهه اول امسال فقط ۶.۶ درصد افزایش داشته و از ۲۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون عدد در در نیمه اول سال قبل به ۲۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون عدد در مدت مشابه امسال رسیده است.

تولید چرم سبک و سنگین

تولید کدام کالاها کاهش یافت؟

همچنین تولید ۱۱ کالا نیز در مدت یاد شده کاهشی بوده و بیشترین کاهش تولید مربوط به چرم بوده که در شش اول امسال با کاهش ۱۹.۳ درصدی مواجه شده و تولید آن از ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار فوت مربع در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ به ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار فوت مربع در مدت مشابه امسال رسیده است. کمترین کاهش تولید هم مربوط به کارتن بوده که در مدت یاد شده تولید آن ۰.۳ درصد کمتر شده است.

حسن نصیریان، عضو هیئت مدیره انجمن صنایع چرم ایران اوایل مهر ماه از ۱.۵ برابر شدن قیمت محصولات چرمی در سال جاری خبر داده و گفته بود که امسال قیمت تمام شده محصولات چرمی بالا رفته و قدرت خرید مردم هم در سال‌های اخیر کاهش یافته که مجموع این شرایط باعث کاهش تولید چرم در سال جاری شده است.

همچنین در این مدت تولید روغن ساخته شده نباتی و سموم دفع آفات نباتی نیز با کاهش ۱۸.۵ و ۱۶ درصدی نسبت به شش ماهه اول سال قبل مواجه شده و تولید این دو محصول در نیمه اول امسال به ۷۱۹ هزار و ۱۰۰ تن و ۱۶ هزار و ۸۰۰ تن رسیده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید