چرم مصنوعی که رنگش تغییر می کند

0
199
چرم مصنوعی که رنگش تغییر می‌کند

دانشمندان کره‌ای یک چرم مصنوعی را ساخته اند که مانند آفتاب پرست می‌تواند در محیط‌های مختلف رنگ خود را عوض کرده و شبیه اشیای اطراف خود شود.

به گزارش اخبار صنعت چرم و کفش به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از lbcgroup، محققان کره جنوبی می‌گویند چرم مصنوعی را با الهام از دنیای طبیعی خلق کرده اند که می‌تواند مانند پوست آفتاب پرست رنگ خود را مطابق با رنگ‌های محیط اطراف تغییر دهد. این تیم به رهبری کو سونگ هوان، استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه ملی سئول، این “پوست” را با جوهر مخصوصی ایجاد کردند که بر اساس دما تغییر رنگ می‌دهد و توسط بخاری‌های کوچک و انعطاف پذیر کنترل می‌شود.

کو به رویترز گفت: ” اگر این چرم را در بیابان بپوشید و به اصطلاح استتار کنید به راحتی متوجه تغییر رنگ در آن خواهید شد. تغییر رنگ و الگو‌ها مطابق با محیط اطراف، کلید فناوری استتار ما در این محصول است.” کو و تیمش این فناوری را نشان دادند که این چرم یک جوهر حرارتی کریستال مایع و بخاری‌های میکروسیم نقره‌ای است که از یک ربات مجهز به حسگر‌های تشخیص رنگ استفاده می‌کند. این پوست تولید شده سعی می‌کند تمام رنگ‌هایی را که سنسور‌های اطراف آن می‌بینند، شبیه سازی کند.

نحوه کار چرم مصنوعی تغییر رنگ دهنده

بر اساس گزارش‌ها این ربات روی سطوح قرمز، آبی و سبز می‌خزد و فوراً برای مطابقت با پس زمینه تغییر رنگ می‌دهد. کو می‌گوید: ” اطلاعات رنگی تشخیص داده شده توسط حسگر‌ها به ریزپردازنده و سپس به بخاری‌های نانوسیم نقره منتقل می‌شود. هنگامی که بخاری‌ها به دمای خاصی رسیدند، لایه مایع ترموکریستالی رنگ خود را تغییر می‌دهد.”

کاربرد‌های چرم انعطاف پذیر تولید شده

وی افزود: ” می‌توان از این چرم انعطاف پذیر به عنوان یک پوشیدنی در صنعت مد استفاده کرد، لباس نظامی و استتار در عملیات ها، نمای بیرونی خودرو‌ها و ساختمان‌ها برای زیبایی و همچنین فناوری نمایش در آینده نیز از دیگر کاربرد‌های آن است.”

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید