آینده بازار چرم مبهم است

0
263
امید به بازگشت بازار فصلی برای صنف چرم و کفش

سعید حیاتی رئیس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی و مصنوعی می گوید: در حال حاضر دولت برنامه خاصی برای بازگشایی مدارس و آموزشگاه های ورزشی ندارد و آینده بازار چرم مبهم است.

شرایط بازار چرم در حال حاضر چگونه است؟

هر سال در دو برهه زمانی عید نوروز و شروع مدارس نقطه اوج کار و فروش محصولات چرمی بود که امسال به سبب شیوع کرونا متاسفانه فرصت عید نوروز برای فعالان حوزه چرم از بین رفت و اکنون هم بلاتکلیفی باز شدن یا نشدن مدارس اجازه برنامه‌ریزی به آنها نمی‌دهد. بسیاری از کارگاه‌های کوچک که سربازان اقتصادی هستند به همین دلیل کارگاه‌های خود را تقریبا به‌صورت نیمه فعال درآوردند آن هم در حالی که برخی از نیروهای مشغول به کار در این کارگاه‌ها، کارگران و سرکارگران متخصص و باارزشی هستند که حقوق قابل توجهی هم دریافت می‌کنند. بازار محصولات چرمی الان وارد وضعیتی نیمه‌رکودی شده که با پشتیبانی دولت قابل حل است. میزان فروش همکاران ما بسیار کمتر از سال‌های قبل است اما باید به این نکته هم توجه داشت که این رکود تنها متعلق به بازار چرم نیست و تمامی اقتصاد را دربرگرفته است. برای مثال اگر ستاد ملی کرونا وضعیت مدارس و آموزشگاه‌ها را مشخص کند فعالیت‌ها و فروش صنف ما بیشتر می‌شود چون همان‌طور که اشاره شد بخش قابل توجهی از میزان فروش محصولات چرمی و کفش، پیش از بازگشایی مدارس رقم می‌خورد.

شرایط تامین مواد اولیه چگونه است؟

بالای ۵۰ درصد از مواد اولیه محصولات چرمی از بازار داخلی تامین می‌شود و ۳۰درصد نیاز به واردات وجود دارد. آن هم محصولاتی مثل رنگ و کروم که برخی از پتروشیمی‌های داخلی هم توان تولید بعضی از این محصولات را دارند. مشکل اصلی در تامین مواد اولیه نوسانات ارزی و مشکلات آزادکردن این مواد از گمرک است. بدون شک اگر دولت قیمت ارز را به تثبیت برساند، فعالان بازار با برنامه‌ریزی بهتری می‌توانند عمل کنند و تولید پویاتری داشته باشند.

مشکلات عمده بخش محصولات چرمی در شرایط کنونی چیست؟

مشکلاتی که بقیه بازار دارد. بخش عمده‌ای از مشکلات فعالان بازار تثبیت نشدن قیمت ارز و نوسانات قیمتی است که اجازه برنامه‌ریزی طولانی‌مدت و حتی میان‌مدت را نمی‌دهد. از سوی دیگر از زمانی‌که کشور با شیوع کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، بازار تحت شرایط بسیار بدی قرار گرفته و وارد رکود شده‌ است، رکودی که عمیق نیست و همان‌طور که اشاره شد می‌توان به کمک دولت از آن خارج شد. قاعدتا در چنین شرایطی انتظار می‌رود سازمان مالیاتی فعالان اقتصادی را با بسته‌های حمایتی تخفیفی یا معافیتی حمایت کند اما این اتفاق نیفتاد که هیچ، این سازمان حدود ۱۲درصد به میزان مالیات هم افزود؛ در شرایطی که بازار از شیوع کرونا ضربه خورده و مغازه‌داران حتی فروش شب عید هم نداشته‌اند افزایش میزان مالیات بسیار غیرمنطقی است. البته مشکل عمده این صنف توان پایین تولید است که عامل اصلی آن عدم ترخیص به موقع کالا و مواد اولیه از گمرک است. برای مثال برخی کارگاه‌ها ۸۰درصد کار، میزانی که با توجه به توان داخلی ممکن است را انجام داده‌اند اما به علت عدم ترخیص مواد موردنیاز هنوز سفارش‌های خود را تمام نکرده‌اند. بازار هنوز ظرفیت‌های خود را حفظ کرده اما به سبب این مشکلات پرتوان حرکت نمی‌کند و کلید حل این مشکلات هم در دست دولت است.

بازار در آینده را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

شرایط بازار در آینده به سه مولفه بستگی دارد: تثبیت قیمت ارز، تسریع عملیات ترخیص کالا از گمرکات و کنترل بیماری کرونا. بخشی از بازار هدف محصولات چرمی، لوازم و وسایل ورزشی است که با تعطیلی مسابقات و آموزشگاه‌های ورزشی عملا از کار افتاده است. در شرایطی که هیچ‌کدام از بازارهای هدف اعم از مدارس و آموزشگاه‌های ورزشی فعالیت نمی‌کنند و دولت هم هنوز برنامه خاصی برای بازگشایی آنها ندارد نمی‌توان تصویر درستی از بازار ارائه داد وآینده بازار چرم مبهم است. اگر دولت این سه مولفه را مدیریت کند بازار چشم‌انداز روشنی خواهد داشت.

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید