800 میلیون جفت صادرات

افشین شادی مهر- مدیر مسئول مجله اخبار صنعت چرم و کفش

سلام بر عزیزانی که ما را دنبال می‌کنند.
به گفته بزرگی از اهالی صنعت این جمله من تبدیل به یک برند شده و سر زبان‌ها افتاده است. سالهاست که از برند و برندسازی سخن می‌گوییم و به گفته خودمان اول باید از خودمان آغاز کنیم.
ده سال پیش، روزی را به یاد دارم که در جمع گروه امپکس از این کلمه نام بردیم و عده زیادی خندیدند. در دو سال اول کسی از این نام برای نمایشگاه استفاده نمی‌کرد اما نام امپکس اکنون تبدیل به یک برند شده است و در جدو‌ل‌های جهانی نمایشگاه به جای نمایشگاه کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته تهران از «امپکس» استفاده می‌شود.
از خصوصیات یک برند همین است. اگر پشت نامی، منطق و پشتكار باشد، آن نام بر سر زبان‌ها خواهد افتاد و مصطلح می‌شود.
امروز روز و در این زمان که تقریبا همه درگیر گرفتاری‌ها و مشکلات هستند، دیگر کسی به فکر برند و برندسازی نیست و در این برهه زمانی کسانی موفق هستند که برای خودشان و نام برندشان ارزش قائل هستند.
ما اگر امروز به دنبال 800 میلیون صادرات محصولات خودمان هستیم باید بتوانیم برندهای قوی داشته باشیم. یک برند باید بتواند تولیدات خود را با کیفیت عالی و ارزش بالا ارائه دهد. ما باید بتوانیم همانند تبریز که نام خودش را در زمینه تولید کفش با چرم طبیعی برند کرده است و اصفهان که در زمینه تولید کفش مردانه با چرم مصنوعی به برند تبدیل شده است و همدان که به عنوان تولیدکننده کفش زنانه مصنوعی مطرح شده است، ایران عزیزمان را نیز به عنوان یک برند برای تولید کفش و محصولات چرمی در خاورمیانه و منطقه مطرح کنیم. این امر تنها با ایجاد برندهای متوسط و محلی میسر خواهد شد و ما باید تمام همت خودمان را به کار گیریم تا همان گونه که در راستای تولید محصول با کیفیت و صادرات آن گام برمی‌داریم در راستای برندسازی هم پیش برویم.
این موضوع در سطح تشکل‌ها و اتحادیه‌ها نیز حائز اهمیت است. بارها گفته‌ام که در جلسه‌ای که با یکی از تشکل‌های ایتالیایی در هند داشتم، در پاسخ به پرسش من که چرا کاری که در هند و ترکیه انجام می‌دهند در ایران انجام نمی‌شود گفتند که ما در ایران نمی‌دانیم که با کدام تشکل و یا حتی کدام ارگان دولتی باید در ارتباط باشیم. این موضوع یک واقعیت است که ما تا زمانی که یک تشکل واحد در کشور نداشته باشیم نمی‌توانیم با صنایع سایر کشورها به خوبی ارتباط برقرار کنیم. البته اقدامات آن انجام شده است و به یاری خداوند به زودی شاهد فعالیت اين تشكل خواهیم بود و به زودی در داخل و خارج از کشور مشخص خواهد شد که با چه تشکلی باید ارتباط برقرار شود.
این شماره از مجله گزارش عملکرد چند ماه گذشته تشكل‌ها و فعالان صنعت است و امیدوارم مطالب آن که حاصل زحمات تیم اخبار صنعت است مورد استفاده و توجه شما عزیزانی که ما را دنبال می‌کنید قرار گیرد.


به امید فرداهای بهتر، شاد و پيروز با ایده های مثبت
افشين شادی مهر

مدیر مسئول ماهنامه اخبار صنعت چرم و کفش

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید