برگزاری مراسم افتتاح دفتر انجمن کفش اصفهان

0
107
اکبر زاهدي، رئيس اتحاديه کفش اصفهان

۳۱ اردیبهشت سال جاری مراسم افتتاح دفتر انجمن کفش اصفهان در شهر قهجاورستان و با حضور فرماندار، رئیس اتحادیه کفش، امام جمعه شهر، مقامات لشگری و کشوری، پیشکسوتان صنف، اعضای انجمن و بسیاری از فعالان صنعت چرم و کفش برگزار شد. گفتنی است شهر قهجاورستان در ۱۱ کیلومتری شهر اصفهان واقع شده است و قدمتی ۱۲۰ ساله در صنعت کفش دارد. آنچه در ادامه می‌خوانید گزارشی است از آنچه که در این مراسم گذشته است.

یک بار دیگر صنعت کفش را در قهجاورستان احیا میکنیم

مصطفی حسینی، شهردار شهر قهجاورستان در ابتدا مراسم افتتاح دفتر انجمن کفش اصفهان گفت: شهر قهجاورستان در سال ۱۳۸۷ از روستا به شهر تبدیل شد و به این ترتیب  شهرداری در آن تاسیس شد. این شهر در حال حاضر ۱۲هزار نفر جمعیت دارد و در نزدیکی شهر اصفهان است به نوعی نزدیکترین شهر به کلانشهر اصفهان محسوب می‌شود.

حسینی افزود: شهر قهجاورستان از جهت اینکه در قدیم الایام پیشینه و شغل مردمش کشاورزی، دامداری، کفاشی و پستایی‌دوزی بوده لذا به مرور زمان استادان به نامی در این شهر پرورش یافته‌اند و به گفته برخی از اساتید  و پیشکسوتان، پیشینه کفش در  این شهر به ۱۲۰سال پیش برمی‌گردد به طوری که کفش‌های درباری نیز زمانی توسط کفاشان سخت‌کوش این شهر تولید می‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر شهر قهجاورستان دروازه ورود اسلام به اصفهان است و در آن زمان هم کفاش‌هایی در اینجا بوده‌اند. به همین منظور این شهر جایگاه خاصی برای انجمن کفش اصفهان دارد و ما قصد داریم با همت دوستان فعال در این صنعت، اتحادیه کفش اصفهان و مردمی که هنوز عاشقانه در این صنعت فعالیت دارند، یکبار دیگر صنعت کفش را در این شهر احیا کنیم. در این راستا به همت دوستان و حمایت مسئولان قرار است شهرکی در نزدیکی این شهر احداث شود و امیدواریم به این طریق شهر قهجاورستان به عنوان شهر کفش در استان و حتی کشور معرفی شود.

توانمندی استان اصفهان در تولید کفش مردانه بسیار بالا است

افشین شادی‌مهر، مدیرمسئول مجله اخبار صنعت چرم و کفش نیز به عنوان یکی دیگر از سخنرانان گفت: بنده ۲۶ سال است که در رسانه کفش کار می‌کنم و به خوبی آگاه هستم که کاری که امروز اهالی کفش انجام می‌دهند کمتر از ایثار نیست چون شرایط به گونه‌ای است که گویا دست‌هایمان را بسته‌اند و در رینگ گذاشته‌اند و می‌خواهند که با تولیدکنندگان خارجی مبارزه کنیم.

شادی‌مهر افزود: با این وجود و در شرایطی که سال ۱۳۹۸ بسیار وضعیت کار عجیب بود شاهد بودیم که کشورهای همسایه هجوم آورده بودند تا از ما کفش بگیرند. به گفته یکی از اهالی صنف، مشتریان خارجی همه راضی بودند و ما طی ۳ماه به اندازه کل سال فروش کفش داشتیم.

وی با بیان اینکه به آینده امیدوار هستیم افزود: بنده معتقدم که ما ۸۰میلیون نفر نیستیم بلکه ۵۰۰ میلیون نفر هستیم چرا که بر اساس تجربه‌ای که از حضور در کشورهایی همچون هند داشته‌ام، می‌دانم که همه خواستار کفش ما هستند و می‌توانیم در تولید کفش مردانه بسیار قدتمند باشیم.

شادی‌مهر در پایان گفت: به یاد دارم که حاج آقا زاهدی به همراه ۸واحد تولیدی اصفهانی در تبریز حضور یافتند که این قدرت صنعت کفش استان اصفهان را نشان می‌دهد. به این ترتیب به نظر من استان اصفهان توان بسیار بالایی دارد و خیلی بیشتر از ۱۵میلیون جفت کفش می‌تواند به بازارهای‌مان عرضه کند. از سوی دیگر من ایمان دارم که شما می‌توانید و توانایی‌اش را دارید که ظرف ۲ سال شهرک صنعتی کفش را راه‌اندازی کنید.

تولید سالانه ۱۵میلیون جفت کفش در استان اصفهان و صادرات به ۸ کشور عربی

اکبر زاهدی، رئیس اتحادیه کفش اصفهان نیز به عنوان دیگر سخنران مراسم افتتاح دفتر انجمن کفش اصفهان ضمن تبریک پیشاپیش عید سعید فطر گفت: ما امروز تمام مسئولین استان را به این دلیل دعوت کردیم که مقام معظم رهبری امسال را سال جهش تولید نامیده‌اند و ما معتقدیم که مسئولین هم باید یک جهشی داشته باشند. به این ترتیب از همه مقامات استانی، اهالی صنف و همه رفقا برای این کار دعوت کردیم که در احداث این شهرک ما را کمک کنند.

زاهدی در ادامه به ارائه آماری در حوزه کفش پرداخت و گفت: همانطور که می‌دانید در کشور ایران سالانه ۲۲۰میلیون جفت کفش تولید می‌شود که ۱۵میلیون از آن در استان اصفهان تولید می‌شود و سرانه مصرف کفش هم سالانه ۳ جفت است که بخشی از آن واردات می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: خوشه کفش اصفهان در سال ۱۳۷۲ تشکیل شد و ۳ سال بعد نیز تبدیل به انجمن شد و در ادامه نیز به همراه دوستان تصمیم گرفتیم در شهر قهجاورستان دفتر انجمن کفش را احداث کنیم.

زاهدی افزود: این شهر دارای ۵۰کارگاه است و شاهد بودیم که زمانی که کفش‌های ارزان قیمت چینی بازار کشور را مختل کرده بود ما در استان اصفهان به عنوان بزرگترین تولیدکننده کفش مصنوعی مردانه در کشور فعال بودیم. در حال حاضر نیز به ۸ کشور عربی صادرات داریم.

با احداث شهرک صنعتی امیدواریم درصد بیکاری در این منطقه به صفر برسد

حجت الاسلام مجید قاسمی امام جمعه قهجاورستان نیز گفت: این شهر مسجد جامعی دارد که قدمتش به دوران صدر اسلام برمی‌گردد که ما در حال انجام کاوش‌هایی هستیم تا قبور شهدای لشگر صدر اسلام را در زیرزمین این مسجد پیدا کنیم.

حجت الاسلام قاسمی افزود: قهجاورستان پیشینه زیادی در صنعت کفش دارد و  دوستان فعال این صنعت با انتقال دفتر انجمن کفش به اینجا زمینه‌ای را فراهم کرده‌اند که صنعت کفش در اینجا احیا شود. امیدواریم با توجه به موقعیت سوق الجیشی که این شهر دارد و با توجه به حضور مردمان سختکوش این شهر، صنعت در این شهر رشد کند و انشالله پایتخت کفش ایران شود.

وی در پایان گفت: امسال سال جهش تولید است و همه مجموعاتی که در این نظام فعالیت می‌کنند برخود واجب می‌دانند در این کار همکاری کنند و اعلام آمادگی کرده‌اند. ما از مجموعه کمیته امداد نیز برای اشتغال‌زایی مددجویان بخصوص در این صنعت دعوت به همکاری کرده‌ایم. امیدواریم راه‌اندازی شهرک صنعتی کفش یک رویداد ماندگار و بابرکت برای مردم و جوانان باشد و بجایی برسد که درصد بیکاری در شهر به صفر برسد.

با راهاندازی شهرک کفش، بسیاری از کفاشانی که این حرفه را ترک کردهاند به این صنعت برمیگردند

اکبر مردیها که یکی از فعالان در اتحادیه و انجمن کفش اصفهان است نیز گفت: امیدواریم گامی که برداشته شده گامی موثر باشد. اگرچه مطمئنا احداث این شهرک در کاهش نرخ بیکاری بسیار می‌تواند موثر باشد. چون قرار است این شهرک تبدیل به قطب کفش شود.

وی افزود: قهجاورستان منطقه‌ای است که اکثرا در حرفه کفاشی مشغول هستند بنابراین بسیار مستعد است. پس اگر ارگان‌ها و سازمان‌ها کمک کنند قطعا مثمر ثمر خواهد بود.

این فعال صنعت کفش اصفهان تاکید کرد: اگر ارگان‌ها و سازمان‌های بالادستی همکاری کنند اصفهان پتانسیل لازم را دارد چرا که از قدیم در اصفهان تولید کفش بوده است و حرفه کفش از مشاغلی است که در این شهر ریشه‌دار است. همانطور که می‌دانید بسیاری از این حرفه بیرون آمده‌اند بنابراین اگر این شهرک راه‌اندازی شود و رونق بگیرد قطعا این عزیزان به صنعت باز می‌گردند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید