کفش مخصوص نابینایان موانع را تشخیص و هشدار می دهد

0
215
کفش مخصوص نابینایان موانع را تشخیص و به کاربر هشدار می‌دهد

استارتاپ اتریشی «Tec-Innovation» موفق به طراحی کفشی مخصوص نابینایان شده که مجهز به دوربین و حسگر فراصوت است و موانع احتمالی تا فاصله ۴ متری را تشخیص داده و به کاربر آلارم می‌دهد.

به گزارش اخبار صنعت چرم و کفش به نقل از روند بازار – کفش «InnoMake» با استفاده از حسگرهای فراصوتی که دارد به افراد نابینا کمک می‌کند تا بتوانند بدون مشکل در مسیرهایی که موانعی در سر راه آنها قرار دارد حرکت کنند. به لطف دوربین‌های موجود در جلوی کفش، وقتی مانعی در مسیر حرکت وجود داشته باشد،‌ به وی هشدار می‌دهد.

پیشتر نیز استارتاپ هندی، کفش Le Chal را با همین هدف طراحی کرده بود. کفش‌های InnoMake مجهز به ماژول سنجش مجاورت روی انگشتان پا است که از آن پالس‌های فراصوت ساطع می‌شود. این پالس‌های ساطع شده به اجسام پیش روی فرد برخورد می‌کند و می‌تواند موانع احتمالی تا فاصله ۴ متری را تشخیص بدهد.

در نهایت سیستم بازخورد لمسی موجود در کفش به کاربر اطلاع می‌دهد که در حال نزدیک شدن به مانع است. علاوه بر بازخورد لمسی، گوشی هوشمند کاربر نیز از طریق اتصال بلوتوثی، آلارم صوتی می‌دهد. حسگرهای کفش مجهز به LED  است تا هر زمان مانعی در مسیر شناسایی شد، LED ها نیز چشمک بزنند.

دانشگاه صنعتی گراتس اتریش در طراحی کفش‌های مخصوص نابینایان با این استارتاپ همکاری می‌کند. محققان این پروژه در تلاش هستند تا نسخه پیشرفته‌تری از این کفش را توسعه بدهند که مجهز به دوربین با ماژول حسگر متحرک باشد و بتواند با الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، با دقت بالاتری موانع را تشخیص بدهد.

سیستم تشخیص مانع ابتدا با کمک امواج فراصوت موانع احتمالی پیش رو را تشخیص می‌دهد. اگر این سیستم وجود مانعی را شناسایی کرد، با دقت بیشتری آن را مورد بررسی قرار می‌دهد تا بتواند به کاربر هشدار بدهد.

تمامی داده‌های مربوط به موانع ذخیره می‌شود تا نقشه‌ای از موانع احتمالی در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف جمع آوری شود.  هنوز اطلاعاتی در مورد زمان عرضه این کفش مجهز به دوربین منتشر نشده است. هر چند یک نمونه از این کفش با قیمت ۳۸۴۰ دلار در وب‌سایت استارتاپ برای فروش گذاشته شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید