کاهش صادرات کفش در سال ۹۸

0
236
کفش دست دوز- صادرات کفش

به گزارش اخبار صنعت چرم و کفش، علی لشکری در گفت‌وگو با ایسنا، متوسط صادرات کفش در پنج سال گذشته را ۱۰۵ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: صادرات این کالا در ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ تقریبا نصف کل صادرات کفش در سال ۱۳۹۷ بوده است که نشان دهنده کاهش صادرات کفش در سال ۹۸ است.

عضو هیات مدیره جامعه صنعت کفش با بیان اینکه در سال ۲۰۱۸ ایران ۱۰ درصد بازار کفش کشورهای همسایه را به خود اختصاص داد،‌ گفت: بین سال‌های ۹۲ تا ۹۷، سالانه ۳۳۷ میلیون دلار کفش وارد ایران شده که اگر متوسط واردات قانونی در این سال‌ها را ۱۳.۳ میلیون دلار در نظر بگیریم، میزان قاچاق کفش هم بین این سال‌ها تقریبا ۲۵ برابر واردات قانونی این محصول بوده که این اعداد حاکی از کاهش قاچاق نسبت به قبل است.

به گفته وی، در سال ۲۰۱۸ واردات کفش ۱۵ کشور همسایه معادل ۸.۵ میلیارد دلار بوده که ایران فقط ۱۰ درصد این بازار را به خود اختصاص داده است. همچنین کشورهای اوراسیا در پنج سال گذشته حدود ۵.۵ میلیارد دلار واردات کفش داشتند که از این مقدار،‌ معادل ۴۵۷ هزار دلار کفش از ایران به این کشورها صادر شده است؛ به عبارت دیگر از هر ۱۰۰ هزار دلار واردات کفش به این کشورها، هشت دلار آن متعلق به ایران است.

عضو هیات مدیره جامعه صنعت کفش افزود: موارد گفته شده نشان می دهد که ظرفیت‌های خالی در صنعت کفش ایران وجود دارد که بیشتر آن  در همسایگی ما  قرار دارد و برای توسعه بازار نیازی نیست که حتما به کشورهای دور مثل استرالیا و اروپا صادرات داشته باشیم. وی همچنین از کاهش ۲۲ درصدی متوسط قیمت کفش صادراتی در سال گذشته خبر داد و علت آن را افزایش نرخ ارز عنوان کرد.

علی لشکری- جامعه صنعت کفش
علی لشگری- عضو جامعه صنعت کفش ایران

چرا صادرات کفش در سال ۹۸ کاهش یافت؟

لشکری، بروکراسی‌های سنگین اداری، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که از دی ماه سال ۹۶ برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده را از عوامل اصلی کاهش صادرات کفش عنوان کرد و گفت: بخشنامه‌ها و بروکراسی‌های اداری باعث شد که برای مثال با وجود اینکه بازار کفش کشور عراق طی هفت سال گذشته ۷۶ درصد بزرگتر شده، سهم ایران از ۲۳ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۱۵ درصد در سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرده، در حالی که سهم چین طی این مدت از ۱۳ درصد به ۵۱ درصد افزایش پیدا کرد.

وی افزود: همچنین بیشتر صادرات کفش ایران به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان است و صادرکنندگان با وجود اینکه از بازگشت ارز حاصل از صادرات استقبال می‌کنند، اما امکانات بازگشت ارز از این کشورها از طریق مجاری قانونی وجود ندارد.

کفش ورزشی، ۴۵ درصد کل تولید کفش ایران

به گفته عضو هیات مدیره جامعه صنعت کفش، اطلاعات جهانی نشان می‌دهد که بین سال‌های ۹۲ تا ۹۷  به طور متوسط سالانه ۳۳۷ میلیون دلار کفش وارد ایران شده که اگر متوسط واردات قانونی در این سال‌ها را ۱۳.۳ میلیون دلار در نظر بگیریم، میزان قاچاق کفش هم بین این سال‌ها تقریبا ۲۵ برابر واردات قانونی این محصول بوده است.

لشکری با بیان اینکه اعداد ذکر شده حاکی از کاهش قاچاق نسبت به قبل است،‌ تصریح کرد: کاهش قاچاق کفش نشان دهنده بروز تحولی در عرصه مبادلات بین‌المللی برای کفش ایران است که فرصتی برای توسعه صنعت کفش و صنایع وابسته به ویژه در حوزه کفش‌های ورزشی که حدود ۴۵ درصد کل تولیدات کفش کشور را شامل می‌شود، خواهد بود.

براساس آمار وزات صنعت، معدن و تجارت (صمت) تولید انواع پایپوش در سال ۹۷ و ۹۸ به ترتیب ۱۲ میلیون و ۱۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار زوج بوده است. همچنین در سال ۹۷ حدود ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار فوت مربع و در سال ۹۸ حدود ۴۳ میلیون فوت مربع چرم در کشور تولید شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید