چک‌های صیادی داد و ستد و مسیر معاملات را دشوار کرد

0
82
امید به بازگشت بازار فصلی برای صنف چرم و کفش

رئیس اتحادیه فروشندگان چرم و لوازم کفش وکیف تهران در خصوص مشکلات چک صیاد بیان داشت: از زمانی که چک های صیادی به بازار آمده داد و ستد بسیار کند و مسیر معاملات دشوار شده است.

به گزارش اخبار صنعت چرم و کفش به نقل از روابط عمومی اتاق اصناف تهران، سعید حیاتی، رئیس اتحادیه فروشندگان چرم و لوازم کفش وکیف تهران گفت: ثبت چک ها در سامانه زمان بر و گاها با قطعی اینترنت و طول زمان مواجه است. کارخانجات در تحویل چک های صیادی تعلل می کنند و این چک ها را زیان ده ارزیابی می کنند به طوریکه می گویند سازمان امور مالیاتی به چک های صیادی ۱۰ درصد ارزش افزوده اضافه می کند و این مورد برای کارخانه دار تنها زیان وارد می سازد.

وی ادامه داد: هر روز مواد اولیه گران می شود و تا به دست تولیدکننده با شرایط مذکور برسد، گرانی افزایش یافته و در نتیجه قیمت تمام شده آنقدر گران است که طالبی برای خرید وجود ندارد و کالا رو دست تولیدکننده و توزیع کننده باقی می ماند و تماماً زیان و ضرر را در پی دارد .

حیاتی با پیشنهادی مبنی بر اینکه برای مبالغ کمتر از ۵۰ میلیون تومان ترتیبی اتخاذ شود از چک های قدیمی استفاده گردد افزود: معطلی در بانک با رقم های پایین فقط وقت مردم را تلف می کند. بانک ها حداقل برای مبالغ بالا از چک های صیادی استفاده کنند. بانک باید مستقل از دولت باشد. بانک به مثابه خورشید است که با پرتوافشانی در بازار تولید، صادرات، توزیع و مصرف با برنامه درست باعث نور و گرما می شود و پدیده تولید و تجارت نیز مانند محصولات بانک خواهند بود که برنامه ریزی اصولی نقش فتوسنتز را بازی می کنند.

وی با انتقاد از عملکرد بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در چند سال اخیر تنها با چاپ ارز بدون پشتوانه موجبات تورم در کشور را ایجاد نموده است.هنوز نتوانسته اند پس از ۲۰ سال قیمت ارز را ثابت نگه دارند و هر روز نوسان ارز تولیدکننده و واردکننده را بیچاره کرده است. هیچ برنامه منظمی عرضه نمی گردد باید از کارشناسان خبره و دلسوز استفاده کرد.

حیاتی تصریح کرد: در هشت دهه ای که از بانکداری ایران می گذرد، تمام کشورهای همسایه و توسعه یافته با در پیش گرفتن سیاست های کارشناسی درست توانسته اند بانک مرکزی قوی و مستقل از دولت برای خود ایجاد کنند. با تحقق این موضوع به سمت رشد و پویایی سوق یافتند. اندک کشورهایی مانند ایران با عدم بهره از کارشناسان دقیق بانکی و با فروش ارز بدون پشتوانه، خلق پول کردند و نتوانستند به رشد اقتصادی برسند.

حیاتی در پایات گفت: تا زمانیکه روند بانکداری را به شکل کنونی ادامه دهند موفق نخواهند شد؛ بلکه کشوری موفق می شود که تولید و صادرات داشته باشد؛ هر چه ارزش پول پایین بیاید کشور فقیرتر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید