پژوهشگران گلستان با پوست ماهیان خاویاری «چرم» تولید کردند

0
269

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: فناوری تولید «چرم» از پوست ماهیان خاویاری توسط اساتید و دانشجویان این دانشگاه انجام شد، تولیدکنندگان در حال مذاکره با برخی کشورها برای وارد کردن این فناوری به چرخه تولید هستند.

علی نجفی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، اظهار کرد: تولید ژلاتین و پودر ژله از بقایا و ضایعات پوست ماهیان خاویاری از دیگر یافته‌های پژوهشی داست که توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان انجام شد.

وی در خصوص اجرای یافته‌های پژوهشی و ایجاد اشتغالزایی تصریح کرد: در مزرعه شماره دو دانشگاه در تولید مرغ بومی تعداد پنج شغل به صورت مستقیم و 20 نفر به شکل غیرمستقیم مشغول به فعالیت شدند.

* غفلت از یافته‌های پژوهشی در کاهش مخاطرات سیل و احیای خلیج گرگان

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان گرگان با اشاره به برگزاری نشست‌های تخصصی، علمی فارغ از مسائل حاشیه‌ای در پرداختن به مسائل استان ابراز کرد: در سایه نظرات علمی و کارشناسی می‌توان تصمیمات عادلانه‌تری اتخاذ کرد.

نجفی‌نژاد با گلایه از کم‌توجهی به طرح‌های پژوهشی افزود: در راستای چالش‌های استان از جمله سیل، احیای خلیج گرگان، مسائل کشاورزی، تحقیق و پژوهش‌های زیادی انجام گرفته است به طوریکه 19 بند برای کاهش خسارت سیل در نشست‌های تخصصی مطرح شد که به دلیل کمبود منابع تعداد محدودی از بندها اجرا شد.

وی بر لزوم همدلی و تعامل دستگاه‌های اجرایی در راستای تحقق یافته‌های پژوهشی گفت: تبدیل یافته‌های پژوهشی و تحقیقاتی و اجرای آن نیاز به توجه بیشتری از سوی دستگاه‌های اجرایی دارد.

* پژوهش و فناوری کلید اشتغال و رفاه اجتماعی

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان گرگان با تاکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش ابراز کرد: در هفته پژوهش و فناوری دستاوردهای پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی به نمایش عمومی گذاشته می‌شود تا مردم و دستگاه‌های اجرایی از نزدیک با پیشرفت‌های پژوهشی آشنا شوند.

نجفی‌نژاد بیان کرد: کشورهای پیشرفته به سطوح بالاتری از فناوری رسیدند و از نظر رفاه اجتماعی موفقیت‌هایی کسب کردند و مسائلی نظیر اشتغال، درآمد و رفاه اجتماعی را برطرف می‌کنند این نکته نشان می‌دهد هر کشوری که سهم بیشتری از جی دی پی برای پژوهش درنظر بگیرد رفاه بیشتری برای مردم ایجاد می‌کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید