پای چشم بادامی ها در کفش اصفهان

0
20
پای چشم بادامی ها در کفش اصفهان

راسته بازار کفش فروش های اصفهان، پر شده از چینی هایی که پایشان را در کفش اصفهان کرده اند. بوی چرم تازه تو را می برد به 50 یا 60 سال پیش که اگر تصور کنی، بازارهای بزرگی را شاهد خواهی بود که دیگر وجود ندارند و منحصر شده اند به چند کارگاه یا دکان های کوچکی که از امپراطوری گذشته بویی نبرده اند.

به گزارش رر به نقل از روزنامه نصف جهان، به گفته اهالی این فن، روزگاری کفش های اصفهان سر از بازارهای ایتالیا و کشورهای اروپایی درمی آوردند و برای خود برو بیایی داشتند اما حالا دیگر نفس تولید کفش در اصفهان به شماره افتاده است.

حافظه کفش اصفهان را که مرور کنی برمی گردد به کفش وین و ملی که دیگر رنگ و بوی گذشته را ندارند و با واردات کفش های متنوع چینی مهجور شده اند و به انزوا رفته اند؛ با وجود این، هنوز هم مشتریان کهنه خود را دارند و همچنان در حافظه معدود خریدارانی مانده اند.  کفش هایی که مانند نسل جدید وارداتی های امروزی نبودند و تضمینی چندین ساله داشتند و در اصفهان حرف اول را می زدند.

بعد از وین و ملی، کم کم بازارهای جدید شکل گرفتند. بازار سپه و افتخار، بهترین بورس کفش فروش های اصفهان شدند اما حالا با باز شدن در بازارهای جدید که تنها جنس چینی را حواله می کنند، دیگر از تضمین و راحتی خبری نیست، چین حالا با ردپایی که از خود در تمام معضلات روزمره به جا گذاشته، پا در کفش های ایرانی کرده است.

اکبر 63 ساله، صاحب کارگاه کفش دوزی که یکی از قدیمی های این شغل در اصفهان محسوب می شود، چندان دل خوشی از این وارداتی ها ندارد.

او که بیش از 50 سال پیش کارگاهش بنا شده، از هشت سالگی وردست پدرش، گزنه به دست گرفته و حالا برای خودش، صاحب کارگاه بزرگی شده است و هنوز کفش های دست دوزش شهره است، اما به قول خودش نتوانسته در بازار رقابت با وارداتی ها موفق باشد.

مشکل اصلی او به روز نبودن ماشین آلات و همچنین نامرغوب بودن و گران بودن مواد اولیه و تحریم هایی است که به گفته این تولید کننده باسابقه، بازار کفش اصفهان را به خطر انداخته است. تمام حرف های این کفاش خلاصه می شود در اینکه حال بازار کفش اصفهان خوب نیست و اکنون بسیاری از تولیدی های کفش در کما به سر می برند.

گرچه مشکلات تولید کنندگان به همینجا ختم نمی شود و بخش زیادی از مشکلات آنها از قاچاق این پاپوش ها هم آب می خورد.

قاچاقچیان البته کارشان را خوب بلدند، آنها با قاچاق کفش های ظریف و رنگی مد روزی که قیمت ارزانشان هر بیننده ای را وسوسه می کند، مشتریانشان را در معرض ده ها بیماری پیش بینی نشده قرار می دهند. کالاهایی که به انگیزه سود بیشتر از مرزها وارد می شوند و بازارهای ایران و اصفهان را قبضه می کند.

همین موضوع باعث شده که رکود در بازار کفش اصفهان به خوبی مشخص باشد. مصطفی که یکی از قدیمی های این صنف در بازار افتخار است در این رابطه می گوید: «نبود مواد اولیه و قبضه شدن بازار توسط چینی ها بازار کفش و کیف اصفهان را بیمار کرده است.»

البته او این مسئله را کتمان نمی کند که کفش چینی نسبت به کفش های چرم اصفهان قیمت های کمتری دارد و بنابراین مخاطبانش هم بیشتر هستند: «مشتریان بازار کفش به دنبال تنوع و با صرفه بودن قیمت هستند. دنیای امروز مثل قبل نیست که یک کفش می خریدی و دو سه سال با آن سر می کردی و اینقدر با کیفیت بود که باز هم کاربرد داشت، حالا مردم می خواهند جنسی بخرند که مد روز باشد و کاری به کیفیتش ندارند، همین مسئله باعث شده که جنس های متنوع چینی بازار داشته باشد.»

مهدی از دیگر افرادی است که در کار تولید کفش چرم در اصفهان است. او هم دل پر دردی در رابطه با محدودیت های گمرکی موجود دارد. به اعتقاد این فعال کفش، این مسئله مانع بزرگی در پیشرفت صنعت کفش شده که خود مشکل بزرگی برای تولیدکنندگان داخلی در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه تنها چند کارخانه انگشت شمار اقدام به تولید چرم مرغوب و طبیعی می کنند و این مسئله به صنعت چرم و کفش که روزگاری شهره عام و خاص در اصفهان بود لطمه وارد می کند، می گوید: «اصفهان در زمینه تولید کفش سابقه بسیار زیادی دارد و در گذشته کفش اصفهان علاوه بر پاسخگویی به نیاز داخل، یکی از صادرکنندگان بزرگ بود، اما اکنون به این دلیل که نه قالب ها با دقت تولید می شوند و نه کفش ها آنطور که باید و شاید عامه پسند هستند، چینی ها گوی سبقت را از کفش اصفهان ربوده اند.متأسفانه در سال های اخیر این صنعت بنا به دلایلی از جمله عدم حمایت از سوی مسئولین ذیربط و عدم تخصیص تسهیلات و امکانات مورد نیاز، با رکود تولید و در نتیجه بی رغبتی صنعتگران و تعطیلی واحدهای تولیدی کفش مواجه شده است.»

در حالی که امروزه در بین مردم و به خصوص نسل جوان و میانسال، مد، طرح، رنگ، طرح قالب و راحتی بعد از مرغوبیت کفش ملاک است اما به علت تمام این دلایل، کفش اصفهان آنطور که باید و شاید بین مردم جا نداشته و همین عاملی شده که از تولیدات چینی عقب بیافتد. حالا در بعضی بازارهای اصفهان این امکان را داری که بی کیفیت ترین کفش ها را به ارزان ترین قیمت تهیه کنی.کفش هایی که اگرچه تنوع دارند، اما رنگ از رخ بقیه بازارهای کفش گرفته اند و استاندارد بودن کفش ها را زیر سئوال برده اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید