حضور در نمايشگاه‌های خارجي در راستاي شناخت سلايق و انجام صادرات

0
241
رحیم یوسف زاده

اخبار صنعت چرم و کفش – رحيم يوسف زاده، رئيس انجمن کفش تبريز معتقد است در اين زمان لازم است که توليدکنندگان با حضور در نمايشگاه‌های خارجي در راستاي شناخت سلايق و انجام صادرات به کشورهاي اطراف حضور داشته باشند و بتوانند محصولاتي براي صادر کردن به اين کشورها توليد کنند.

دست توليدکنندگان کوتاه از نقدينگي

ما نيز مثل شهرهاي ديگري که شرايط قرمز است درگير بيماري کرونا هستيم و بيشتر شهرستان‌هاي ما درگير هستند. به همين دليل وضعيت نمايشگاه تبريز بسته به همت مردم و همکاران دارد چون هروقت براي صنعت بحراني ايجاد مي‌شود مي‌بينيم که با نمايشگاه داخلي و برون مرزي بحران را حل مي‌کنند. اميدواريم با رعايت موارد بهداشتي بتوانيم اين نمايشگاه را برگزار کنيم چون الان دست توليدکننده‌ها از نقدينگي کوتاه است. بنابراين بسياري از کارگاه‌ها توليدات‌شان در انبارها است بايد کاري کنيم اتفاقي بيفتد که خريد و فروش انجام شود. يکي از اين اقدامات برگزاري نمايشگاه جشنواره است تا صنعت کفش تکاني بخورد وگرنه هزينه بزرگي مي دهيم.

اخبار صنعت چرم و کفش در نمايشگاه‌های خارجي چرم و کفش تبریز

کشورهاي اطراف کاري به تحريمها ندارند هرکجا ارزان باشد خريد ميکنند

پيش از شيوع کرونا بنده تنهايي به افغانستان رفتم البته چند برند و کفش را به نمايشگاه آنجا بردم و همان يک نمايشگاه باعث شد ما از 15 فروردين مشغول کار شويم و تا چند ماه سفارشات‌مان را به افغانستان مي فرستيم.

به نظر من با اين قيمت ارز مي‌توانيم در بازارهاي همسايه راحت حضور داشته باشيم چون به چشم خود ديده‌ام که اين کشورها چندان کاري به تحريم‌ها ندارند و مي‌گويند هرکجا ارزان باشد خريد مي‌کنند. اين در شرايطي است که مشکل ارسال مشتريان اماراتي و قطري داشتيم اما به دليل نبود زيرساخت نتوانستيم سفارشات شان را تامين کنيم.  از سوي ديگر در نمايشگاه‌هاي آنها حضور نداشتيم و بازاريابي نکرده بوديم در نتيجه الان نتوانستيم با آنها کار کنيم. همه مي دانيم که الان نيز در نمايشگاه‌های خارجی همفکري اتفاق مي‌افتد و کشورهاي اطراف هم حضور خواهند داشت. کما اينکه اخيرا براي 10 نفر از کشور افغانستان شرايط را فراهم کرديم و در ايران مشغول خريد با دلار 22 هزار تومان هستند.

افراد زرنگ شرايط فعلي را تبديل به فرصت کردهاند

در حال حاضر در تبريز برخي از همکاران گرفتاري‌هاي خاصي دارند، برخي بيمارند، برخي تحت فشار تحريم‌ها هستند و برخي نيز  اين شرايط را تبديل به فرصت کرده‌اند و در کارگاه‌ها مشغول کار هستند. برخي ديگر صادرات دارند برخي هم کارخانه‌ها را تعطيل کرده‌اند. در واقع همه جور فعاليتي داريم اما افراد زرنگ اين شرايط را تبديل به فرصت کرده‌اند.

در بحث زيره‌سازي نيز اين روزها شاهد هستيم که وجود دستگاه‌هاي پي.يو  بيشتر شده و بسياري از واحدهاي توليدي، خودشان زيره خودشان را توليد مي‌کنند. بنابراين مثل قبل نيست که 80 تا 90 مشتري داشته باشند چون غالب توليدي‌ها دستگاه خريده‌اند و تزريق مستقيم مي‌کنند.

گسترش ارتباطات و حضور در بازارهاي جهاني

من معتقدم که الان از کرونا و تحريم‌ها نبايد ترسيد بلکه بايد ايجاد فرصت کرد. بايد تلاش کنيم و در نمايشگاه‌های خارجي مثل بغداد، کابل، روسيه، امارت، بحرين و غيره حضور داشته باشيم و با سليقه‌شان آشنا شويم و يا با کمک سازمان توسعه تجارت بتوايم در اين کشورها نمايشگاهي برگزار کنيم تا آرام آرام بتوانيم زيرساخت‌هاي همکار ي با اين کشور را آماده کنيم.

به عنوان مثال اگر جنوب ايران را در نظر بگيريم مي‌بينيم که 9 ماه آنجا تابستان است پس چرا بايد جنوب ايران از چين و تايلند دمپايي و صندل وارد کنند؟ يا مثلا کشورهاي امارات، بحرين، قطر و يمن چرا بايد بروند از چين دمپايي و صندل وارد کنند در حاليکه ما مي‌توانيم توليد داشته باشيم. بنابراين بايد روابط مان را با کشورهاي ديگر گسترش بديم و با هم باشيم و حضورمان در بازارهاي منطقه و جهاني را ارتقا دهيم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید