قدیمی ترین کفش چرمی جهان با ۳۵۰۰ سال قدمت + تصاویر

0
200
قدیمی ترین کفش چرمی جهان

قدیمی ترین کفش چرمی جهان با قدمت حدود ۳۵۰۰ سال در ارمنستان کشف شده است.

به گزارش اخبار صنعت چرم و کفش به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، باستان شناسی در سال ۲۰۱۰ یک کفش چرمی با قدمتی حدود ۳۵۰۰ سال کشف کرد. این کفش قدیمی‌ترین کفش چرمی است که در جهان ساخته شده و عجیب آن است که کفش در وضعیت خوبی قرار دارد و شباهت بسیاری با کفش‌هایی امروزی دارد و کارشناسان معتقدند که این کفش در عصر مس ارمنستان ساخته شده است.

نکته عجیب‌تر در این کفش این است که اندازه کفش بزرگ است و طول آن حدود ۶۰ سانتی متر است و این نشان می‌دهد که قوم باستان جسم نسبتاً بزرگی داشته‌اند و دانشمندان حدس می‌زنند کفش پیدا شده لنگه مربوط به پای راست بوده است.

با بررسی‌های تخصصی مشخص شد که این کفش از چرم گاو ساخته شده است و با طنابی چرمی به عنوان بند بسته می‌شود. جالبتر اینکه کفش از داخل و خارج رنگ شده است و این روش یکی از فن آوری‌های مدرن و امروزی محسوب می‌شود.

«گریگوری آیشیان» باستان شناس دانشگاه کالیفرنیا در خصوص این کفش چرمی باستانی گفت: من فکر می‌کنم یکی از مهمترین دلایل ساخت آن کفش محافظت از پا در برابر آسیب است، به خصوص اینکه منطقه کوهستانی ارمنستان ناهموار است و پستی بلندی‌های بسیاری دارد. همچنین استفاده از چرم جهت تحمل دما در آن منطقه بوده است که گاهی تا حدود ۴۵ درجه سانتیگراد می‌رسیده است.

متخصصان باستان شناسی تاکید می‌کنند که تحقیقات ثابت کرده است که مردمی که در محدوده ارمنستان امروزی زندگی می‌کردند نخستین افرادی بودند که تصمیم گرفتند دیگر پابرهنه راه نروند و با هدف خودنمایی و آراستگی کفش می‌ساختند.

«ربکا شوکرس» باستان شناس تاکید کرد که این کفش یکی از شیک‌ترین کفش هاست و تا امروز نیز از طراحی آن استفاده می‌شود.

 قدمت صندل از کفش بیشتر است زیرا نخستین صندل ۷۰۰۰ سال پیش و در غاری در مرکز میسوری ایالات متحده آمریکا کشف شد.

قدیمی ترین کفش چرمی جهان
کفش چرمی جهان با ۳۵۰۰ سال قدمت + تصاویر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید