زنان پا کوچولوی چینی

0
120
زنان پا کوچولوی چینی

در گذشته‌های دور پا‌های کوچک زنان در چین یکی از موارد زیبایی آن‌ها شمرده می‌شد برای همین در رسمی دردناک از کودکی پا‌های دختران را در کفش‌های موسوم به “لوتوس” تحت فشار قرار می‌دادند تا رشدش متوقف شود؛ اقدامی که به ناتوانی همیشگی آن‌ها در راه رفتن عادی منجر می‌شد. .

 اخبار صنعت چرم و کفش – در گذشته‌های دور پا‌های کوچک زنان در چین یکی از موارد زیبایی آن‌ها شمرده می‌شد برای همین در رسمی دردناک از کودکی پا‌های دختران را در کفش‌های موسوم به “لوتوس” تحت فشار قرار می‌دادند تا رشدش متوقف شود؛ اقدامی که به ناتوانی همیشگی آن‌ها در راه رفتن عادی منجر می‌شد.

پوشیدن “کفش لوتوس” برای کوچک نگه داشتن پای دختران از رسومی بود که حدوداً از قرن ده میلادی تا سال ۱۹۱۲ در چین اجرا می‌شد.

این عمل باعث تغییر شکل و کوچک شدن پا‌ها تقریباً به اندازه پا‌های یک عروسک می‌شد. عوارض این رسم دشواری و دردناک شدن راه رفتن و بیماری به نام “اوستئوپروسیس” یا شکنندگی استخوان‌ها بود.

فرایند بستن پا‌های دختران بین سنین سه تا یازده سالگی آغاز می‌شد. ابتدا پای کودک با آب داغ شسته و ماساژ داده می‌شد، بعد تمامی انگشت‌ها به جز انگشت شصت شکسته شده به سمت داخل پا برگردانده و فشرده می‌شدند؛ سپس پا را در همین حالت با نوار‌های پارچه یی محکم می‌بستند. این عمل موجب جلوگیری از رشد پا بیش از ۱۰ سانتیمتر می‌شد. سپس انگشت‌های شصت را در راستای پا کشیده می‌شکستند. بانداژ پارچه یی از انگشتان تا قوزک پا محکم پیچیده می‌شد تا انگشتان را در جای خود نگه دارد.

این سنت در سال ۱۹۱۱ در چین ممنوع شد، اما تا حدود سال ۱۹۳۹ در برخی مناطق روستایی همچنان ادامه داشت. اکنون با گذشت بیش از یکصد سال از ممنوعیت این سنت آخرین نسل از دخترانی که پاهایشان کوچک شده است در روستای “شاندونگ” زندگی می‌کنند. “جو فارل” عکاس آزاد که به این روستا سفر کرده ۵۰ پیرزن که قربانی این رسم دردناک شده اند را دیده و از آن‌ها عکاسی کرده است.

زنان پا کوچولوی چینی
زنان پا کوچولوی چینی
زنان پا کوچولوی چینی
زنان پا کوچولوی چینی
زنان پا کوچولوی چینی
زنان پا کوچولوی چینی

منبع: گاردین

رویداد۲۴

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید