روند صدور مجوز عامل ناامیدی و نارضایتی کارآفرینان

0
209
روند صدور مجوز عامل ناامیدی و نارضایتی کارآفرینان

سعید حیاتی رئیس اتحادیه صنف چرم طبیعی، با اشاره به اینکه وزارت دارایی، تسویه حساب های مالیاتی خود را به درگاه ملی مجوزها واگذار کرده است افزود که این ارگان با ایجاد صف های طولانی برای تسویه نیز، متقاضی کسب و کار را از تصمیم خود صرف نظر می‌کند.

به گزارش اخبار صنعت چرم و کفش به نقل از برنا، عدم تسهیل خط تولید در سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها»، نارضایتی و ناامیدی بسیاری از تولیدکنندگان و کارآفرینان را افزایش و اشتغال زایی در کشور را کاهش داده است. یکی از موانعی که به وفور در بین گله و مطالبات صاحبان اصناف و تولید کنندگان وجود دارد، شرایط دشوار دریافت و یا تمدید مجوز کسب و کار است. در حال حاضر درگاه ملی مجوزها طبق ماده 186 قانون مالیات، صدور و یا تمدید متقاضیان را منوط به تسویه حساب مالیاتی آن هم با نوبت دهی طولانی کرده است. 

براساس این ماده “صدور، تجدید یا تمدید کارت بازرگانی و پروانه کسب و کار اشخاص حقیقی یا حقوقی از طرف مراجع صلاحیت‌دار منوط به ارائه گواهی از اداره امور مالیاتی ذیربط مبنی بر پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی‌شده می‌باشد و در صورت عدم رعایت این حکم مسئولان امر نسبت به پرداخت‌ مالیات‌های مزبور با مودی مسئولیت تضامنی خواهند داشت”. با توجه به شرایط مذکور و به گفته صاحبان اصناف، علاوه بر اینکه وزارت دارایی تسویه حساب های مالیاتی خود را به بخش دیگری واگذار کرده است، با ایجاد صف های طولانی برای تسویه، شرایط صدور مجوز را دشوار ساخته است. 

در این راستا سعید حیاتی رئیس اتحادیه صنف چرم طبیعی، به توصیف شرایط کنونی خط تولید کشور در صنف خود پرداخت. حیاتی ضمن تاکید بر لزوم دریافت جواز کسب برای فعالیت و راه اندازی کسب و کار در یک کارگاه کوچک توضیح داد: “در حال حاضر دریافت این جواز کسب، مشروط به ماده 186 قانون مالیات است. بر اساس این قانون شخص برای دریافت مجوز از اتحادیه ای مانند چرم طبیعی به منظور فعالیت در یک کارگاه کوچک تولید یا فروش، با مانع عدم تسویه حساب مالیاتی رو به رو می‌شود”. 

وی افزود: “این فرد اگر به هر دلیل بدهی مالیاتی حتی با مقداری ناچیز داشته باشد، نه تنها مجوز نمی‌گیرد بلکه باید حضورا به وزارت دارایی اقدام کند و برای تسویه پشت صف های طولانی منتظر بماند که گاها بیش از دو سال طول می‌کشد؛ با شرایط مذکور، شخص متقاضی وقتی مجوز فعالیت نداشته باشد طبیعتا نمی‌تواند از بانک هم نمی‌توند وام بگیرد”. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید