رسيدن به توليد يک ميليارد جفت کفش در کشور

رسيدن به توليد يک ميليارد جفت کفش در کشور

انجمن صنفی کارفرمايان کفش و صنايع وابسته ايران و ذيل آن کنسرسيوم صادراتی کفش و صنايع وابسته ايران، اواخر مهرماه با برگزاری نشست خبری از اهداف و برنامه‌های خود خبر داد.
رياست اين انجمن صنفی کارفرمایان کفش و صنایع وابسته ایران برعهده علی اژدرکش است و همچنين عليرضا جباريان فام رئيس اتحاديه کيف و کفاشان تبريز، نايب رئيس اول انجمن، اکبر زاهدی رئيس اتحاديه کفش اصفهان، نايب رئيس دوم انجمن، سعيد حياتی، رئيس اتحاديه چرم و مواد اوليه تهران، خزانه‌دار انجمن، سعيد پوراورنگ عضو هيات‌مديره و دبير انجمن، محمد محمدی رئيس اتحاديه کفش مشهد، عضو هيات‌مديره، حسين اباذری رئيس اتحاديه کيف و کفش کرج، عضو هيات‌مديره، حاج‌احمد گازراني رئيس اتحاديه کفش همدان و همچنين نايب رئيس اتاق اصناف همدان، عضو هيات‌مديره، آرش نامی، مديرعامل گروه صنعتي نامي، عضو هيات‌مديره، باقر خاکسار رئيس اتحاديه کفش اسلامشهر، بازرس اصلي انجمن، مهدي بهشتيان رئيس انجمن کفش اصفهان بازرس دوم انجمن هستند.
9 کميسيون در انجمن تشکيل شده است که هر عضو هيات‌مديره مسئول يکي از اين کميسيون‌ها شده است.

ظرفيت بازار مصرفي 2ميليارد جفتی کفش در کشورهای همسايه داريم
در ابتدای نشست خبری علی اژدرکش رئيس انجمن صنفی کارفرمايان کفش و صنايع وابسته ايران که به مدت سه سال رياست اين انجمن را عهده‌دار شده است، عنوان کرد: صنعت کفش و صنايع وابسته، با وجود ظرفيت بالا در زمينه اشتغالزايي و ايجاد ارزش‌افزوده و با وجود بومي شدن، و با اين که در هر دو برنامه‌هاي پنجم و ششم روي صادرات آن تاکيد شده است هنوز قادر نشده که به جايگاه در خور توجهي در کشور برسد. حدود 200 تا 300 هزار نفر به‌صورت مستقيم در اين صنعت مشغول به کار هستند. اين صنعت در بين 6 تا 7 استان به صورت کامل بومي شده است. علاوه بر اين ظرفيت بسيار قابل توجهي در زمينه صادرات به کشورهاي منطقه دارد و ظرفيت يک بازار مصرفي 2 ميليارد جفتي در کشورهاي همسايه براي آن وجود دارد که سهم کشور ما از آن بازار بسيار اندک است. اگر حدود 700 ميليون نفر جمعيت بازار اين منطقه را با ميانگين مصرف سالانه 3 جفت که ميانگين دنيا است را در نظر بگيريم، دو ميليارد و 100 ميليون جفت مصرف منطقه است. ايران با توجه به ظرفيتي که در اين صنعت دارد و از نظر موقعيت سوق‌الجيشي در منطقه، مي‌تواند يک هاب و مرکزي براي اين محصولات در منطقه باشد.
اژدرکش در ادامه افزود: اين صنعت مورد غفلت قرار گرفته بود، اما رشد اين صنعت در استان‌های مختلف اين امر را ايجاد کرد که نيازمند چنين تشکلي در کل کشور باشيم تا بتوانيم براساس آن، نيازهاي اين صنعت در زمينه‌هاي مختلف همچون تهيه مواد اوليه، صادرات و آموزش را سامان‌دهي بهتري کنيم و مسير را به جايي ببريم که اين صنعت به سر منزل مقصود خود برسد. از همين رو از سال گذشته تفکر ايجاد اين انجمن در بين کساني که در اين صنف مشغول به کار هستند، شکل گرفت. در تاريخ 20 مهر ماه 1400 اين انجمن صنفي به صورت رسمي به ثبت رسيد و کار خود را آغاز کرد. اين انجمن يک روکش کامل در ابعاد مختلف براي اين صنعت به‌شمار مي‌رود.

کنفرانس خبری انجمن صنفی کارفرمایان کفش و صنایع وابسته ایران

اهداف کلی انجمن
رئيس انجمن صنفی کارفرمايان کفش و صنايع وابسته ايران
همچنين خاطرنشان کرد:‌ پوشش اين انجمن به لحاظ توليدکننده، تامين مواد اوليه، صادرکننده و توزيع‌کننده و همچنين پوشش جغرافيايي در کشور، يک پوشش کاملا فراگير و جامع است. اهداف کلي اين انجمن، رسيدن به توليد يک ميليارد جفت کفش در کشور است. اين هدف به صورت پنج‌ساله در نظر گرفته شده است. ساير اهداف براساس اين هدف کلي شکل مي‌گيرد. اين يکي از اهداف بزرگ و عالي در صنعت کفش است.
اژدرکش ادامه داد: هم‌اکنون براساس آمار غيررسمي سالانه حدود 250 ميليون جفت کفش در کشور توليد مي‌شود. البته براساس توان کشور مي‌توان تا 500 ميليون جفت را در کشور توليد کرد. نگاه ويژه به بازارهاي صادراتي از جمله اهداف ديگر اين انجمن است و به کشورهاي سي‌آي‌اس و آسياي ميانه توجه ويژه شده است. به ‌ويژه با پيوستن ايران به پيمان شانگهاي، کشورهاي حاشيه خليج‌فارس و کشورهايي که مراوده خوبي با آنها داريم و همسايگان غربي و شرقي در گام نخست مي‌توانند بازارهاي مناسبي باشند. وي افزود: براساس پيش‌بيني‌ها تا سال 1420 جمعيت کشور به حدود 95 ميليون تا 100 ميليون نفر خواهد رسيد و اگر ميانگين مصرف را ميانگين مصرف جهاني – يعني 3 جفت- در نظر بگيريم، 300 ميليون جفت را در داخل مصرف خواهيم کرد و برنامه اين است که 700 ميليون جفت ديگر آن صادر شود که رقمي معادل 6 ميليارد دلار ظرفيت ارزآوري خواهد داشت. کشور اندونزي با توليد 2 ميليارد جفتي قادر شده است که ميزان توليد خود را در کفش‌هاي پارچه‌اي بيشتر از توليد کشور چين کند. در حقيقت اندونزي تنها کشوري است که در يک دسته‌بندي قادر شده که مقام اولي را از چين بگيرد. در تمام تقسيم‌بندي‌هاي کفش، چين در جهان مقام نخست را به خود اختصاص داده است. از 22 ميليارد جفت کفشي که در دنيا استفاده مي‌شود، نزديک به 12 ميليارد جفت آن در چين توليد مي‌شود.

انجمن صنفي – کارفرمايي کفش، يکي از مدني‌ترين انجمن‌هاي کشور
رئيس انجمن صنفي کارفرمايان کفش و صنايع وابسته ايران همچنين افزود: اين انجمن با قدرت کار خود را آغاز کرده است و يکي از مدني‌ترين‌ انجمن‌هاي کشور به‌شمار مي‌رود و تک‌تک اعضاي هيات‌مديره اين انجمن، رئيس تشکل يک مرکز استان يا صنف و صنعت مربوطه هستند که يکبار احراز صلاحيت براي رسيدن به آن پست شده‌اند. تمام اين تشکل‌ها در سطح کشور گردهم آمده‌اند و در قالب انتخابات دوم براي هيات‌مديره را برگزار کرده‌اند.

انجمن با نگاه علمی و رويکرد فراگير، پا به عرصه گذاشته است
رئيس انجمن صنفی کارفرمايان کفش و صنايع وابسته ايران
همچنين خاطرنشان کرد: اين انجمن با يک نگاه علمي و رويکرد فراگير، پا به عرصه گذاشته است و انتظار دارد که صاحب‌نظران به کميسيون‌های تخصصی ورود کرده‌ و به اين کميسيون‌ها کمک کنند و مسلم بدانند اين هيات‌مديره آبرو و سابقه و توانشان را در طبق اخلاص و بدون کوچک‌ترين چشمداشتي براي اين صنعت گذاشته‌اند. البته به کساني که بخواهند سنگي جلوي پاي اين مجموعه بياندازند هشدار مي‌دهيم و اعلام مي‌کنيم که به مقاصد خود نخواهند رسيد.

به‌دنبال ايجاد وحدت در صنعت کفش هستيم
حسين اباذری رئيس اتحاديه کفش کرج و عضو هيات‌مديره انجمن صنفی -کارفرمايی کفش و صنايع وابسته ايران در گفت‌وگو با مجله اخبار صنعت چرم و کفش عنوان کرد: هدف ما و ساير دوستان با حضور در اين انجمن، ايجاد وحدت بين توليدکنندگان، فروشندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان در سراسر کشور است. اين تشکل و اين انجمن بايد پيش از اينها شکل مي‌گرفت. بدون شک اين انجمن مي‌تواند خدمات قابل‌توجهي براي صنعت کفش در کل کشور انجام بدهد.

از سراسر کشور، عضو اين انجمن هستند
محمد محمدی رئيس اتحاديه کفش مشهد و عضو هيات‌مديره انجمن صنفی – کارفرمايي کفش و صنايع وابسته ايران در گفت‌وگو با مجله اخبار صنعت چرم و کفش اظهار کرد: هدف اين تشکل، رسيدن به هدف توليد بالاتر با سرعت بيشتر است. از آنجا که در اين انجمن يک تيم قوي وجود دارد، مشکلات مطرح‌شده همچون صادرات، تهيه مواد اوليه و… را به صورت اصولي و از طريق اين تشکل مي‌توان حل و فصل کرد.
محمدي رئيس اتحاديه کفش مشهد و عضو هيات‌مديره انجمن صنفي – کارفرمايي کفش و صنايع وابسته ايران با تاکيد بر اين موضوع که اين انجمن از سراسر کشور عضو دارد، خاطرنشان کرد: در تعامل با افکار و ايده‌هاي مختلف از سراسر کشور زودتر به حل مشکلات مي‌توان نائل ‌شد. اميدواريم که ما نيز بتوانيم اقدام‌هاي مناسبي در کنار دوستان باتجربه انجام بدهيم.

هدف انجمن، هم‌افزايی بيشتر بين صنعت کيف و کفش است
حاج‌احمد گازرانی رئيس اتحاديه کفش همدان و عضو هيات‌مديره انجمن صنفی – کارفرمايي کفش و صنايع وابسته ايران نيز در گفت‌وگو با مجله اخبار صنعت چرم و کفش تصريح کرد: نخستين جلسه انجمن صنفي و کارفرمايي صنعت کيف و کفش و صنايع وابسته برگزار شد. هدف اين انجمن ايجاد هم‌افزايي بيشتر بين صنعت کيف و کفش است تا زمينه رشد بيشتر صنعت فراهم شود. در کنار ظرفيت‌هاي موجود ضعف‌هايي نيز در هر استان وجود دارد که نيازمند آن است که در مرکز حل شود، به‌ويژه در زمينه واردات و صادرات، تامين مواد اوليه و مشکلات مالي که ضروري به نظر مي‌رسد از طريق وزارتخانه حل و فصل شود. از اين‌رو نياز به تشکيل چنين انجمني ضروري به نظر مي‌رسيد. با توجه به چنين ضرورتي، اين انجمن راه‌اندازي شد و از کل کشور توليدکنندگان، کارخانه‌داران، صادرکنندگان و واردکنندگان در اين انجمن حضور دارند.

اهداف صادراتی 6 ميليارد دلاري در 5 سال آينده مدنظر ماست
عليرضا جباريان‌فام رئيس اتحاديه کيف و کفاشان تبريز، نايب رئيس اول انجمن صنفی- کارفرمايی کفش و صنايع وابسته ايران نيز در گفت‌وگو با مجله اخبار صنعت چرم و کفش بيان کرد: برنامه‌ريزي‌هاي خوبي در جهت صادرات انجام داديم و سه کشور سوريه، ارمنستان و اقليم کردستان را براي صادرات بيشتر مدنظر قرار داديم. اهداف صادراتي 6 ميليارد دلاري در 5 سال آينده مدنظر ماست. با هماهنگي صنفي تمام اتحاديه‌ها در صنعت کفش در سراسر کشور، قصد داريم که به اين صنعت کمک کنيم تا به اهداف ترسيم‌شده آن دست پيدا کنيم. وي در ادامه يادآور شد: در اين صنعت تا پيش از اين توليدکنندگان به‌صورت جزيره‌اي در چند استان مانند اصفهان، تبريز، مشهد و … اقدام‌هايي انجام مي‌دادند و اينکه يک تشکل کشوري که تمام اين توليدکنندگان را زير يک پرچم واحد جمع کند، نداشتيم.
اين انجمن در پي يکپارچه‌سازي در صنعت است تا خدمات خود را به کل ايران ارائه کند. امروز شاهد پيشنهاد نمايشگاه سوريه از تبريز بوديم. پيشنهادهايي در زمينه برگزاري نمايشگاه‌هايي در ارمنستان و تهران نيز داشتيم. هر اقدامي انجام شود، زير پرچم انجمن خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید